Jakub Pacanda říká: „Největším projektem jsou pro nás úspěchy lidí kolem nás.“

1. Zdravím Kubo, mohl by ses ve zkratce představit?

Jak bych se jen představil… V 16 letech jsem začal podnikat v multilevel marketingu. Poté jsem nastoupil do firmy, ve které jsem vydržel 2 roky jako aplikačně-obchodní servisní technik. Po této zkušenosti jsem odcestoval do Skotska, ve kterém jsem zdokonalil můj “handicap“ v angličtině. Po příjezdu do rodné země jsem dostal přezdívku “rozkopávač dveří“, to pro mou schopnost zavolat na recepci a do týdne sedět s obchodním ředitelem jakékoliv banky, kterému jsem nabízel virtuálního bankéře. Dnes mne lidé nazývají bláznem či hledačem talentů. Osobně bych se nazval hledačem snílků, co mají touhu a koule na to uskutečnit nemožné věci.

2. Na jakém projektu v současnosti trávíš nejvíce svého času?

Největším projektem jsou pro nás úspěchy lidí kolem nás. Stavíme od nuly startup-inkubátor SMART BUZZ (což je dlouhodobý projekt), ten podporuje dnes zatím naše vlastní startupy www.virpr.cz, www.beznatlaku.cz a ještě dva další projekty, které vydáme brzy na trh. Také podporujeme vznik projektu zaměřeného na startuping vzdělávání a realizaci fantasmagorických myšlenek do reálu a v neposlední řadě podporujeme další startupisty. Však už slogan “new dogs, new tricks, new generation”, mluví za vše.

3. VirPR je skvělý nástroj, jaká je jeho přidaná hodnota oproti Hangoutu od Googlu?

Odlišují se od sebe hlavně tím, že je virPRu pouhý rok a neprotekly jím miliony dolarů :D. Aplikaci jsme vývojově zaměřili směrem k virtuálnímu prodeji. Funguje rovnou v prohlížeči a každá pracovna má své jedinečné číslo jako simka. Moje má například číslo 84, ale nejpodstatnější je, že si každý uživatel může svou virtuální kancelář přebarvit do svých barev, nahrát logo, a customizovat dle svého uvážení. Vaše pracovna by vás měla vyjadřovat. Navíc kdokoli za vámi z internetu přichází, dojde nejprve k “virtuálním dvěřím”. Teprve po “zaklepání” vás vlastník místnosti může pustit do pracovny, nebo vám dá rychlou zprávu, že právě nemá čas. Pokud je offline, můžete mu zanechat vzkaz, který mu dojde do e-mailu. Podívejte se ke mě na www.jakubpacanda.cz, pravděpodobně budu offline, a tak mi můžete zaslat žádost o virtuální schůzku, praktické!

4. Momentálně se VirPR nachází na portálu Startovač.cz, kde se snažíš získat finanční podporu na novou verzi. Jak hodláš s částkou 800 000 Kč naložit?

Ano, už je tomu tak. Na začátku jsem koupil aplikaci, protože jsem chtěl nějak začít, trochu jsme jí upravili a šli na trh. Zaplatili jsme dobré právníky, automatizovaný prodej a další vývoj. Z nejlevnějšího severu v ČR jsme se posunuli na služby T-mobile, která koupila GTS, předplatili jsme si tak jedny z nejlepších a zároveň ne levných serverů, tak abychom měli pro novou virtuální pracovnu dobré základy. To náš klient ale obvykle nevidí, změnu téměř nepoznal, ale měsíční náklady za server se zdesetinásobily (na výsledné ceně za virtuální pracovnu se to však nepromítlo). Zpět k otázce, jak využijeme peníze, které vybereme? Základy, jak jsem říkal, jsme zlepšili a teď přišla na řadu samotná aplikace. Každý, kdo se trochu pohybuje v IT, tak je pro něj Flash sprostým slovem. Zkrátka chceme technologii od začátku vyvinout znova dle listu požadavků našich klientů, který nám vznikl na základě nedostatků aktuální pracovny a zároveň máme nějaké vizionářské představy. Například bychom chtěli dostat pracovnu do chytrých hodinek pro přímou komunikaci, nebo do virtuální reality či streamování obrazovky, s čímž přišel před pár týdny Unicorn. My jsme tuto myšlenku v hlavě měli již půl roku, ale to víte, neměli jsme velký tým, ani potřebný kapitál na vývoj. Momentálně budeme rádi, že pokryjeme náklady na vývoj mobilních technologií, to bude dobrým začátkem a velkým usnadněním pro nás i naše klienty.

5. Kde vidíš virtuální pracovnu za 5 let?

Ideální stav: V každém mobilu či tabletu, v Oculusu a jiných virtuálech, v Gopro, v Tesle, na ledničce, na pračce, na hodinkách a v Google jako hlavní komunikační nástroj s klientem :). Teď trochu vážně, do pěti let bychom chtěli pokrýt pracovnami internet tak, aby byl kvalitním komunikátorem prodejce a klienta.

6. Jak probíhá tvůj pracovní den?

Ráno začne běžným rituálem, jako u většiny lidí. Jsem dospělý a přesto dítě, takže chodím spát v kolik chci a vstávám v kolik chci. Teď v létě vstávám kolem sedmé a chodím spát třeba v pět. V zimě je to horší, vstávám obvykle pozdě, do tmy se mi vstávat nechce a chodím spát v jednu ve dvě ráno. Mé dny jsou různé a pestré, ale mám v nich některé pevné body. Například díky virtuální pracovně mám 18 schůzek za 3 h. Obvykle deset minut na klienta. Setkávám se s lidmi v Teleportáriu, což není ani kancelář, ani coworkové centrum, ale naše fun-zone. Zkrátka místo pro zábavu, tvorbu kreativních myšlenek apod. Někdy pořádáme deskohraní, někdy hrajem x-box, někdy vybereme film, na který zde máme kino. Pracovně tento prostor využíváme taky, tedy spíše pro streamování, networking a pořádání reálných strategických schůzek. Například momentálně zavádíme prodejní procesy do online her a virtuálního prostředí Second Life. Na prázdniny plánujeme nabrat na spolupráci bandu středoškoláků, kteří paří Wowko, Drakensang nebo jiné MMORPG hry. Víš, že ve Wowku je 7,4 milionu lidí, z nichž je víc jak 60% aktivních? Když pomineme, že je to bráno jako ztráta času, je dobré zaměřit se i na silné stránky. Ten, kdo hru hraje má obvykle strategické myšlení, umí obchodovat, bývají týmovými hráči a někteří mají sklony k leadershipingu (ti co zakládají vlastní guildy). A co je na tom to nejlepší? Víc jak 50% hráčů je napojena svojí kreditní kartou nebo PayPal! Sečteno podtrženo, jsou to lidi co jsou na netu od rána do večera, platba na internetu jim je velice blízká a jejich avatar je pro ně “potřebou”. Co se stane když jim dáte metodu, jak díky hraní vydělat peníze? Zatím této pozici říkáme Game Networker, kdyby kohokoli napadl jiný cool název, sem s ním.

7. Kolik času věnuješ práci?

Opravdu mohu říct, že má práce je můj život, takže pořád. Na “chleba“ si vydělávám zábavnou formou života, kreativním myšlením, vývojem startupů, hraním her, streamováním či networkingem. Jak jsem již říkal, k mému životu (práci) patří i x-box, deskohraní, sledování videí na TEDu. Můj život mne baví, nejsem líný, jen jsou mé hodnoty a smysl života někde jinde než ve služebních autech a velkém platu. Peníze beru jako nástroj, díky němuž mohu vytvářet svět který neexistuje.

8. Vím o tobě, že si dostal nabídku vytvořit erotickou webovou stránku pro live-chat za 2 miliony korun, kterou si však nepřijal. Proč?

To je pravda, člověk co je dobrý prodejce je zároveň skvělý networker. Když potkáš denně víc jak 6 lidí na kafe (což byl můj standart, když jsem dělal obchod ještě po “staru”), pak přichází i spousta zajímavých nabídek. Co se týká erotického live-chatu? Nad tím jsem se pouze pousmál a řekl: Myslíš si, že člověk smýšlející jako Steve Jobs, Elon Musk nebo Zuckerberg, by stavěl něco takového, když mají v rukách trumfy? Navíc i já se rád podívám na pěknou nahou dívku, ale fakt nechci, aby v budoucnu má dcera nebo syn měli možnost na takovéto stránce najít způsob obživy. Takže ano, i tuto nabídku jsem odmítl.

9. Byl si pozvaný jedním z největších inkubátorů v Silicon Valley, jakto že si pozvání nepřijal?

Ano, byl jsem tam pozvaný jako obchodník do nějakého jejich projektu a to americkým inkubátorem Runway. Bylo to díky mému obchodnímu myšlení a zkušenostem s prodejem “virtuálních bankéřů”. Přemýšlel jsem o tom, ale copak tam mohu letět s “flashovkou“? Evropa má obrovský problém, nemá Silicon Valley, a jak s oblibou říkám: “Příležitost je ve stejném místě, jako je problém.” Problém je ten, že všichni chytří lidé odcestují za penězi nebo prodají svůj patent či know how do USA. Evropa je jako poušť, kde není žádná oáza, zatím co v USA je to jedna oáza vedle druhé, a díky tomu je to obrovská bublina.

Jakuba můžete potkat i ve virtuálu pod Nickem Startuper

Jakuba můžete potkat i ve virtuálu pod Nickem Startuper

10. Poslední otázka: Nějaké doporučení pro začínající podnikatele?

Mladí v čechách dnes hltají samé „motivátory“, není špatné někde začít, ale osobně bych na české scéně doporučil Mariana Jelínka (který vás vycentruje), Jana Mülfaita (a jeho zaměření se na silné stránky) a hlavně paní Vlastu Korbovou, ta je mou vlastní osobní trenérkou a takto bych jí rád poděkoval.

Vyzývám všechny snílky a nové psy, rozšiřujte svou fantazii, neomezujte své myšlení a sněte ve velkém, nenechte se zotročit svým okolím a výmluvami, že něco nejde! Jděte si za svými hodnotami. Své myšlenky realizujte, a to i kdybyste měli chodit blátem nebo byste měli být středem posměchu lidí okolo. Co když tu svou žárovku jednou rozsvítíte? Co když ten teleport vymyslíte? Co když dokážete vymyslet způsob jak zabránit rakovině? Mějte touhu změnit svět, pak ho změníte!

 


David Rewenda
David Rewenda
majitel portálu Startupisti.cz


Podobné články
Jiří Diblík - začal ve dvanácti
Nedávno jsme psali o aplikaci ToGo (zde). Dnes přinášíme rozhovor s Jirkou Diblíkem, který stojí za tímto nápadem. Jste velmi mladý ...
Sliders.cz: nadějný nováček mezi hudebními přehrávači
Autorem nápadu a zároveň výhercem ceny hlavního partnera je student informatiky na VŠB – Technické univerzitě Ostrava Viktor Nawrath. Dlouho ...
André Dravecký: ShipVio se stane významným hráčem na poli logistiky a přepravy zásilek
Přímo na jednom workshopu GISTinUP jsme se potkali se zakladetalem startupu ShipVio a udělali rozhovor. A o kom že to ...
"Místo aby stát podnikatelům pomáhal, staví jim do cesty překážky"
"Místo aby stát podnikatelům pomáhal, staví jim do cesty překážky" říká Jakub Domitra, výkonný ředitel projektu iq STARTUP O tomto projektu ...